Czym pomalować styropian na elewacji domu?

Styropianowe sztukaterie mogą być dekoracją domu w klasycznym i nowoczesnym stylu. Listwy czy bonie na elewacji nadają budynkom elegancki wygląd, a przy tym nie są drogie i trudne w montażu. Po montażu sztukaterii elewacyjnych należy je pomalować. Jaką farbę wybrać?

Czym pomalować styropianowe sztukaterie?

Malowanie sztukaterii ze styropianu spełnia dwie ważne funkcje – chroni materiał przed czynnikami zewnętrznymi i pozwala na nadanie mu odpowiedniego koloru. Jaką farbą pomalować styropian? Jeżeli elewacja ma być wykończona sztukaterią, wtedy należy ją pomalować od razu po jej zamontowaniu. Kluczowe znaczenie ma właściwa farba, która będzie dopasowana do styropianu. Do malowania styropianu polecane są przede wszystkim farby akrylowe. To farby na bazie wody, które są wolne od rozpuszczalników niebezpiecznych dla tworzyw sztucznych. Wyróżniają się bardzo dobrym kryciem, szybkim schnięciem oraz dostępne są w różnorodnych kolorach. Można także zdecydować się na farbę silikonową, która jest droższa od akrylowej, ale malowane nią powierzchnie mogą być łatwo czyszczone.

Malowanie sztukaterii elewacyjnych – wskazówki

1. Przed pomalowaniem styropianowej sztukaterii farbą należy ją zagruntować. Czym pomalować styropian? Zaleca się zastosowanie standardowych gruntów na bazie wody, które przeznaczone są do stosowania na zewnątrz. 2. Farbę powinno się nakładać cienkimi warstwami, kilkukrotnie. Zwykle wystarcza pomalowanie sztukaterii 2-3 razy w zależności od wybranego koloru oraz krycia farby. 3. Podczas malowania sztukaterii elewacyjnych muszą panować odpowiednie warunki. Nie należy malować powierzchni w pełnym słońcu i deszczu, a także w zbyt niskich i wysokich temperaturach. Dokładne informacje można znaleźć na etykiecie farby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next post Jakie są wady i zalety projektów domów energooszczędnych?